Graphical chapter

PRACOWNIA STUDENCKA MONITOR

Pracownia Studencka Monitor powstała w 2018 roku z inicjatywy studentek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys społeczności uniwersyteckiej, naruszanie praw pracowniczych i studenckich, chaos informacyjny oraz potrzebę wzmacniania głosu i wpływu studentek_ów na współdecydowanie o losach uczelni.

#monitorujemy #reagujemy #działamy

Filarem działania Monitora stał się fanpage na Facebooku, na którym publikowane były odezwy, memy, oraz komentarze dotyczące głównie kwasów na uczelni. Uruchomiłyśmy również skrzynkę mailową, na którą osoby studenckie i pracownicze mogły dzielić się informacjami oraz problemami i wydarzeniami wymagającymi reakcji.

Slide image
Slide image
Slide image
Slide image
Slide image

Zaczęło się groźnie. Udało nam się złapać na korytarzu Zbigniewa Liberę i namówić do wystąpienia w spocie zapowiadającym pierwsze wydarzenie.

Jak zainstalować monitor?
01.03.2018 Atrium UAP

Naszym pierwszym wydarzeniem był piknik-pikieta w Atrium, czyli reprezentacyjnej części Uniwersytetu znajdującej się w nowym budynku. Chciałyśmy odzyskać tę przestrzeń i stworzyć platformę, na której wybrzmieć mogą nurtujące nas kwestie i problemy związane z funkcjonowaniem na uczelni. Podczas wydarzenia można było napić się herbatki, wypowiedzieć na forum, zagrać w Bingo, skorzystać z porady pogotowia regulaminowego, albo napisać list do władz uczelni.

Slide image
Slide image

A tutaj gada sławna artystka Diana Lelonek:

Zebrałyśmy ponad 30 listów i głosów zaadresowanych do różnych osób zarządzających uczelnią i złożyłyśmy je w rektoracie. Składałyśmy regularnie również inne pisma. Czy doczekałyśmy się odpowiedzi…?

Slide image
Slide image
Slide image
Slide image

NO JASNE ŻE NIE

Slide image

Się wkurwiłxśmy trochę, bo ile można grzecznie i kulturalnie. Masakra. Naszym następnym wydarzeniem było Wielkie Grillowanie UAP, gdzie można było przyjść i obsmarować kogo się chce. Taki roast na uczelnię. Było też Protest Song Karaoke ku pokrzepieniu. Jeśli forum i oficjalne pisma nie zadziałały to może bluzgi będą skuteczniejsze???

Slide image

Ale prawie nikt nie przyszedł i było raczej kameralnie…

Slide image
Slide image
Slide image

Potem, w czerwcu 2018 roku dołączyłyśmy do ogólnopolskich protestów przeciwko wprowadzeniu tzw. “ustawy Gowina” zagrażającej autonomii i samorządności uniwersytetów. Tym razem znowu zgromadziłyśmy się w Atrium UAP, by wspólnie przygotować transparenty i postulaty.

Slide image

TEN BANER Z NASTĘPNEGO ZDJĘCIA ZAWISŁ NA 30 MINUT.

LUDZIE REKTORA GO USUNĘLI OD RAZU.

Slide image

Napisałyśmy z tej okazji również Manifest Młodzieżowego Happeningu

Slide image

To było w zasadzie nasze ostatnie większe działanie. W roku akademickim 2018/19 choć próbowałyśmy rozwijać Monitor, dalej się angażować i protestować, nie starczyło nam już epy. Zgasiła nas frustracja związana z oczekiwaniem, kruszeniem betonu i ciągłym czekaniem. Kilka z nas zrezygnowało ze studiów lub je skończyło. Ciężko było wskrzesić energię, która towarzyszyła nam na początku. Po drodze dostałyśmy nagrodę na Festiwalu Młode Wilki, odzywali się do nas też jacyś ludzie, zapraszali na panele, wystawy itd. Ale uznanie poza murami UAP nie było wystarczającą motywacją, żeby ciągnąć to dalej.

Oficjalny pogrzeb Monitora odbył się 18 maja 2019 w galerii Próżnia w Szczecinie i był połączony z premiera zina “Koszmary studiowania” – ostatniej koprodukcji Monitora i Wydawnictwa Bomba. Wówczas pisałyśmy: “Fala początkowego entuzjazmu opadła i kiedy trzeba było zabrać się do regularnej roboty okazało się, że kilkanaście osób to za mało. Inne zajętości, luki w komunikacji, powolne odpuszczanie doprowadziło nas do jednego wniosku. W tej szkole nie działa nic. Nawet oddolny studencki kolektyw”.

Tyle w temacie.

Slide image

Już zza grobu, żegnając się zupełnie z działaniem w tym syfie, zrobiłyśmy taką akcję w solidarności ze zwolnionym profesorem Jarosławem Kozłowskim i innymi bezprawnie zwolnionymi starszymi pracownicami_kami. Podczas inauguracji roku akademickiego w Atrium nagle zaczęło dzwonić kilka budzików – podobnych do tych, których w swojej sztuce używał Kozłowski.

Nie udało się jednak nikogo obudzić.

PRACOWNIA STUDENCKA MONITOR

2018–2019

[✳︎] CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI [✳︎]

Slide image